W celu zapewnienia wysokiej jakości oraz możliwości personalizacji serwisu, strona www.filatel.pl oraz zawarte w niej elementy innych dostawców (np. google, facebook, reklamodawcy) wykorzystują pliki cookies, które są zapisywane na urządzeniu użytkownika. Jeśli użytkownik nie życzy sobie, aby pliki te były u niego zapisywane, może zmienić odpowiednie opcje swojej przeglądarki internetowej. Wyłącz ten komunikat
Aktualny numer Archiwum Prenumerata Dla autorów Nasi autorzy Redakcja
Instrukcja drukowania
Filatel.pl jest dostępny w dwóch wersjach - w wersji podstawowej strony mają rozmiar A4, ta wersja jest przeznaczona głównie do czytania na ekranie. Druga wersja przeznaczona jest do wydrukowania dwustronnego na kartkach A4 i złożenia na pół w formie zeszytu A5.
Aby prawidłowo wydrukować taki zeszyt należy otworzyć pobraną wersję do wydruku i wydrukować ustawiając odpowiednie opcje. Na poniższym ekranie widoczne jest ono drukowania programu Adobe Acrobat Reader, w przypadku korzystania z innych programów należy analogicznie ustawić opisane poniżej opcje:
  1. W pierwszej kolejności należy wybrać właściwą drukarkę.
  2. W sekcji Strony do wydruku należy wybrać Wszystkie.
  3. W sekcji Rozmiar i obsługa stron należy wybrać Faktyczny rozmiar lub Skala niestandardowa i w polu obok wpisać 100 (%). Wybranie opcji Dopasuj , Zmniejsz zbyt duże strony lub wpisanie innej wartości skali niestandardowej spowoduje zniekształcenie wydrukowanych stron.
  4. Jeżeli nasza drukarka obsługuje automatyczne drukowanie na obu stronach arkusza papieru, poniżej należy zaznaczyć pole Drukowanie na obu stronach arkusza papieru i tam koniecznie zaznaczyć opcję Odbij wg krótkiej krawędzi. Jeśli zaznaczona będzie opcja Odbij wg długiej krawędzi, to wydruki na obu stronach arkusza papieru będą wobec siebie ustawione "do góry nogami".
    Jeśli drukarka nie obsługuje automatycznego druku dwustronnego należy zaznaczyć opcję druku dwustronnego i postępować wg wskazówek drukowania dwustronnego opisanych w instrukcji lub pomocy drukarki. Aby przetestować druk dwustronny można pobrać plik testowy i wydrukować go dwustronnie - po złożeniu powinniśmy otrzymać broszurkę, w której na pierwszej stronie jest cyfra 1, w środku kolejno 2 i 3, a na końcu 4.
Po wydrukowaniu plik arkuszy należy złożyć równo na pół - w ten sposób otrzymujemy zeszyt w formacie A5.