W celu zapewnienia wysokiej jakości oraz możliwości personalizacji serwisu, strona www.filatel.pl oraz zawarte w niej elementy innych dostawców (np. google, facebook, reklamodawcy) wykorzystują pliki cookies, które są zapisywane na urządzeniu użytkownika. Jeśli użytkownik nie życzy sobie, aby pliki te były u niego zapisywane, może zmienić odpowiednie opcje swojej przeglądarki internetowej. Wyłącz ten komunikat
Aktualny numer Archiwum Prenumerata Dla autorów Nasi autorzy Redakcja
Numer archiwalny
PL EN DE
Numer 4 (4) - Wrzesień 2023
Autor przybliża nam powstanie przed 125 laty pierwszego urzędu pocztowego w hutniczej osadzie na Frynie. Prezentuje dalsze dzieje rozwoju urzędu w Friedenshütte (dzisiejszy Nowy Bytom, dzielnica Rudy Śląskiej) w Rzeszy Niemieckiej, poprzez okres poczt polowych w czasie I wojny światowej, okres plebiscytu, po okres II wojny światowej, lata powojenne, aż po czasy współczesne. Ikonografia obejmuje wycinki z dokumentów i gazet z epoki, taryfy pocztowe, mapy, widokówki, liczne przesyłki listowe ofrankowane znaczkami różnych instytucji pocztowych działających w tym miejscu w zmieniających się realiach historycznych. Rozwój poczty nierozerwalnie łączył się z rozwojem kolei, co autor dokumentuje rozkładami jazdy pociągów. Zaprezentowano wszystkie stemple i datowniki tego urzędu pocztowego. Bogaty spis publikacji, z których korzystał autor potwierdza, że temat opracowano bardzo dokładnie. Opracowanie historii dzisiejszego urzędu pocztowego Ruda Śląska 9 urasta do wielkości monografii tej placówki.
Pobierz Wróc do archiwum
Errare humanum est... Mylić się jest rzeczą ludzką. W naszym miesięczniku przyjęliśmy zasadę, że nie korygujemy opublikowanych już numerów, stąd zauważone błędy poprawiamy w formie erraty.